SKI Tegevused

Meie kultuuri- ja haridusprojektid

Goethe Instituudi toel kutsume ellu igal aastal 25-30 kultuuri-ja haridusprojekti.

saksa keele laager

Varajane saksa keel

õpetajate täiendkoolitus saksa keeles

Õpetajate täiendkoolitus

õpetajate täiendkoolitus saksa keeles

Saksa keele ja kultuuri populariseerimine

õpetajate täiendkoolitus saksa keeles

Kultuuriprojektid

varajane saksa keel. Lapsed õppimas klassis

Varajane saksa keel / Frühes Deutsch

VSK /FD raames  tegutsevad 4 pedagoogi käe all 4-s lasteaias 8 varajase saksa keele õppe gruppi lasteaialastele. Õppetöö kestab oktoobrist detsembrini ning veebruarist aprillini.

Populaarsed projektid VSK/FD valdkonnas:

Koostööprojekt Lautstark saksa keelsete laulude projekt koolinoortele. Laule esitavad ansamblid(miinimum 6 liiget) ja klassid kogu Eestist. Tartus toimub Lõuna-eesti voor. Kultuuriaastal tuleb aga finaal Tartus maikuus.

Maarjas Märchenstube/Maarja muinasjututuba on kevadpühadeeelne traditsiooniline kakskeelne muinasjutuhommik, kus saksa keelt oskav näitleja Maarja Jakobson toob laste ette järjekordse muinasjutu. Lapsi võlub mänguline nukkudega etteaste, kus pakutakse võimalust ka ise kaasa lüüa.

Jõulude ajal tegutseb SKI -s jõululaat,  kus lapsed isegi saavad kaubelda, kus lauldakse ühiselt saksa jõululaule, meisterdatakse jõulukaarte ja kaunistusi, külastatakse päkapiku torni, maiustatakse omatehtud kookide, lisaks muu hea ja paremaga. Saksapärane atmosfäär terves pidulikult kaunistatud majas toob rõõmu väikestele ning suurtele, tartlastele ja külalistele

Õpetajate täiendkoolitus

Õpetajatele korraldatakse SKI-s  aastas vähemalt 2 didaktika/metoodika seminari või teoreetilisemat laadi loengut, kas saksa keelest ja  kirjandusest või (baltisaksa) ajaloost, mis annab pedagoogidele uusi võtmekesi  suurendamaks  laste õpiindu või andmaks pedagoogidele vajalikku keelekümblust, teistsugust vaadet, aga ka vaheldust koolipäevast ja kokkusaamisvõimalust.

SKI on korraldanud  ka kokandustöötube saksa tippkoka Stefani, Tartu Rakendusliku Kolledzi õpilaste, Lüneburgi Seltsi liikmete, saksa keele õpetajate ja linnapeaga. Sellega anti kutseõpilastele saksa kokaga koos tegutsemise kogemus ja serveeriti kokkutulnutele tipptasemel roogi nii maitseelamuse kui esteetilisuse osas.

2022. aastal tähistas SKI 30. juubelit kakskeelse ajalookonverentsiga:,, (Balti)saksa mõjudest Lõuna-Eestile läbi aegade,, , kus esinesid külalised Saksamaalt Saksa-Balti noortebüroo teadusdirektor Dr. Martin Pabst, TÜ ajalooprofessor, tõlkijaid, muuseumitöötajaid ja õpetajaid. Konverents andis vaatenurga, mida peaksime rohkem silmas pidama, et baltisaksa kultuur on niisama eesti oma kui eestikeelne kultuur.

õpetajate täiendkoolitus saksa keeles
õpetajate täiendkoolitus saksa keeles

Saksa keele ja kultuuri populariseerimine

2022. aastal toetas SKI noorte inseneeriahuvi Tartu saksa keelt oskavate, akadeemiliselt edukate ja tehnikahuviga noorte seas, võimaldades 3-l õpilasel külaskäiku Müncheni tehnikamuuseumisse(andes võimaluse osaleda võimsas elekritöötoas) ja BMW maailma, kus saadi detailne ülevaade auto(osa)dest minevikus ja tänapäeval. Praeguseks on jõudnud üks osaleja juba Rakett 69 teadussaate võistkondadesse.

2023.aastal toetas SKI noorte arhitektuuri-ja muusikahuvi, mille käigus 3 oma regiooni parimat noort muusikut ja arhitektuurihuvilist saksa keele oskajat said võimaluse külastada Hamburgis maailma üht viimase aja parima akustikaga Elbphilharmonie kontsertsaali, Bechsteini klaverikeskust ja pompöösset arhitektuuri 2035. aastal valmivast Hafen-Cityst.

Menukad on vaheajalaagrid: 3D linna mudeldamise töötuba, ajaloolised matkad Jaak Juskega, laager teatripedagoogiga või vaheajalaager saksa ajakirjanik Sascha Rosega. Viimase kaasabil on valminud õpilaste ja SKI koostöös lasteajakiri ,,Lendorav/Flughörnchen,, , 2. osa lasteajakirjast antakse välja peale sellekevadist vaheajalaagrit aprillis.

Kultuuriprojektid

Kultuuriprojketidest tegeleme:

Näitustega:  2021 Albrecht Dürer 550 graafika ja akvarellinäitus  sai SKIst tuule tiibadesse, külastas Narva Vanalinna kooli, Kadrioru Saksa Gümnaasiumi ja viibib kuni suveni Pärnu Linnaraamatukogu Saksa lugemissaalis.

Tähistamaks Tartu – Lüneburgi sõprussuhete 30. aastapäeva on meie saalis praegu näitus Lüneburgis käinud Tartu Karlova Kooli õpetaja Külli Tootsi ja tema õpilaste fotojäädvustustest.

Kirjandusõhtuid korraldame koostöös Tartu Ülikooli (prof. Marko Pajevic)või Lutsu nimelise raamatukoguga.
2023. on meid külastanud  ja oma loenguga  esinenud kümne loetuima saksa autori hulka kuuluv leksikonide autor Roland Kaehlbrandt.
Oleme olnud avatud ka Austria kirjanike teoste käsitlemisele: Peter Handke, Franzobel jne.

Toetame linnaraamatukogu Prima Vista kirjandusfestivalil  saksa autorite võõrustamisel ja filmifestival PÖFFI saksa filmide transleerimisel, litsenside saamisel.
Samuti korraldame aeg-ajalt  saksakeelsete filmide linastusi meie SKI saalis: ,,Fassbinder,, ,Maailma mõõtmine/Die Vermessung der Welt.

Väga poplaarsed on meie salongimuusikaõhtud, olgu selleks siis pianist Andre Hinn  koos Alo Põldmäega või kabareelaulja Erkki Otsman.

Meie kavas on olnud ka mitmeid kunstiworkshope kunstnik Julia Barsukova käe all.
Aga oleme teinud ka tantsuperformance-i ajaloolistest tantsudest.

õpetajate täiendkoolitus saksa keeles

Anneta


Meile Saab Annetada

Isemajandava organisatsioonina oleme tänulikud iga annetuse eest,
mis aitab meie kaunist maja korras hoida, et me ka edaspidi saaksime pakkuda saksa kultuuri sõpradele elamusi.

MTÜ TARTU SAKSA KULTUURI INSTITUUT
Konto: 221034423610
IBAN: EE59 2200 2210 3442 3610
Swedbank: BIC: HABAEE2X

Anneta


Meile Saab Annetada

Isemajandava organisatsioonina oleme tänulikud iga annetuse eest,
mis aitab meie kaunist maja korras hoida, et me ka edaspidi saaksime pakkuda saksa kultuuri sõpradele elamusi.

MTÜ TARTU SAKSA KULTUURI INSTITUUT
Konto: 221034423610
IBAN: EE59 2200 2210 3442 3610
Swedbank: BIC: HABAEE2X

Võta ühenust